Dvacetikorunové mince 2019 – Rašín, Pospíšil, Engliš

V druhé sérii oběžných dvacetikorunových mincích, které vychází na konci ledna 2019, jsou vyobrazeni tři významní muži první republiky:

Alois Rašín

Alois Rašín

Vilém Pospíšil

Karel Engliš

Karel Engliš


Česká národní banka tak vzdává poctu nejen roku 1919 známému pod názvem “rok měny”, ale také měnové reformě, první československé koruně a obecně osamostatnění českých a slovenských zemí od Rakousko-Uherského mocnářství.

Konec velké války dal českým a slovenským zemím příležitost k osamostatnění. Tomáš Garrigue Masaryk byl prvním tvůrcem této myšlenky. Po začátku první světové války Masaryk emigroval do zámoří a snažil se během následujících let vyjednávat s mnoha státy podporu československé nezávislosti. Společně s Milanem Rastislavem Štefánikem, Edvardem Benešem a dalšími významnými osobnostmi, založili exilovou vládu.

Česká mincovna vydala zlaté mince k výročí ukončení první světové války

Zlatá mince s vyobrazením ukončení 1 světové války na souši

Zlatá mince s vyobrazením ukončení 1 světové války na souši

Zlatá mince s vyobrazením ukončení 1 světové války na moři

Zlatá mince s vyobrazením ukončení 1 světové války na moři

Zlatá mince s vyobrazením ukončení 1 světové války ve vzduchu

Zlatá mince s vyobrazením ukončení 1 světové války ve vzduchu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poté, co Masaryk získal zámořské státy na stranu myšlenky samostatného Československa, podpořily jej i ostatní země jako například Francie a Velká Británie.

V říjnu roku 1918 Masaryk sepsal takzvanou Washingtonskou deklaraci a dne 28.10.1918 vznikl samostatný Československý stát.

Ku výročí vytvoření Washingtonské deklarace vydala ČNB stříbrnou minci s nominální hodnotou 500 Kč a Česká mincovna vydala zlatou půluncovou medaili

 

tříbrná mince 500 Kč 2018 Přijetí Washingtonské deklarace

Stříbrná mince 500 Kč 2018 Přijetí Washingtonské deklarace

Zlatá půluncová medaile Přijetí Washingtonské deklarace proof

Zlatá půluncová medaile Přijetí Washingtonské deklarace proof

Ke stému výročí těchto událostí nechala vydat Česká národní banka na podzim roku 2018 sadu tří oběžných dvacetikorunových mincí, na kterých jsou vyobrazeni T. G. Masaryk, M. R. Štefánik a E. Beneš.

Vznik samostatného Československého státu rozpoutal vlnu nových událostí. Nejen, že se po dlouhých letech v exilu, v prosinci roku 1918 vrátil Tomáš Garrigue Masaryk do vlasti, ale také se stal prvním československým prezidentem. Alois Rašín společně s dalšími muži první republiky sepsal Zákon o zřízení samostatného státu československého, Vilém Pospíšil společně s Karlem Englišem a dalšími muži se zapříčinili o takzvanou měnovou odluku, díky které se československá měna zcela odtrhla od zanikající monarchie a vznikla první československá koruna.

K připomínce návratu T. G. M. do vlasti vydala Česká mincovna zlatý dukát

Dukát Vznik ČSR - Návrat T. G. Masaryka do vlasti proof

Dukát Vznik ČSR – Návrat T. G. Masaryka do vlasti proof

Právě tito tři další muži jsou Českou národní bankou oslavování v roce 2019. V únoru tohoto roku vychází druhá část speciální edice nových dvacetikorunových mincí, na kterých jsou vyobrazeni Alois Rašín, Karel Engliš a Vilém Pospíšil.

Pokud toužíte po kompletní sadě 20 Kč mincí z roku 2019, můžete si na e-shopu České mincovny zakoupit celou sadu.

Nový vzhled dvacetikorunových mincí vytvořil akademický sochař Vladimír Oppl, který vytvořil i všem známý vzor klasické dvacetikorunové mince se svatým Václavem.

Share this Post