O mincovně

Všechny mince, které máte právě teď v peněžence nebo kapse, vznikly v České mincovně.

 

Česká mincovna, a.s. tradičním českým výrobcem a prodejcem pamětních mincí a medailí. Více než 20 let razí všechny oběžné mince pro potřeby České národní banky, tudíž je jedinou tuzemskou mincovnou, která má oprávnění razit mince pro Českou republiku.

Byla založena v roce 1993 jako ražebna mincí akciové společnosti Bižuterie v Jablonci nad Nisou, která o rok dříve vyhrála výběrové řízení na dodavatele oběžných mincí pro nově vznikající samostatnou Českou republiku.

Během roku 1993 začala Česká mincovna razit haléřové mince, o rok později mince v nominální hodnotě 10 Kč a v roce 1995 již kompletní oběživo od desetníku po bimetalickou padesátikorunu.

V roce 1994 byla v mincovně vyražena první pamětní mince pro potřeby ČNB, nesla téma Ochrana a tvorba životního prostředí. Od tohoto okamžiku se zde razí stříbrné a zlaté pamětní mince pro ČNB nepřetržitě až do současnosti. Mimo to také razí oběživo pro zahraniční centrální banky, konkrétně například pro Moldávii, Arménii, Venezuelu, Spojené arabské emiráty nebo Libanon.

Mincovna má v současnosti 76 zaměstnanců a provozuje prodejny v Praze, Brně a Jablonci nad Nisou a od roku 2010 také specializovaný internetový obchod.

Česká mincovna razí nejen oběživo a pamětní ražbu, ale také si vyrábí vlastní razidla. Ročně vyrobí zhruba 500 milionů kusů oběžných mincí a 300 tisíc kusů mincí pamětních.

Share this Page