Slavíme 100 let od konce 1. světové války

První světová válka trvala celkem čtyři roky (19141918). Byly to roky plné utrpení, špíny, bídy a umírání. Jednalo se o jeden z největších masakrů, které do té doby lidé poznali. Ale proč se tato krvavá éra vůbec odehrála?

Němečtí vojáci v zákopech během 1. světové války

Němečtí vojáci v zákopech během 1. světové války

července 1914 byl spáchán atentát na rakousko-uherského následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este v Sarajevu. Atentátníkem byl srbský aktivista Gavrilo Princip, který bojoval za osamostatnění Srbska od Rakouska-Uherska. Tento zločin stačil Rakousku-Uhersku k vyhlášení války Srbsku a nadcházející sled událostí se ubíral nebezpečnou rychlostí.

Během bezmála 4 týdnů se jakoby řetězovou reakcí ocitla ve válečném konfliktu většina Evropy. Proti sobě stály 2 koalice: Trojdohoda (Francie, Rusko, Spojené království a později i USA) a ústřední mocnosti (Německo, Rakousko-Uhersko, Osmanská říše a Bulharsko).

Na další 4 roky celý svět zachvátila válka. Evropa se rozdělila do několika front a bojovalo se dnem i nocí, ve vodě i na souši. Do roku 1918 bylo celkem mobilizováno přes 60 milionů vojáků, z čehož bylo zhruba milion a půl Čechů.

Francouzští vojáci v poli během bajonetového útoku

Francouzští vojáci v poli během bajonetového útoku

Nejdelší a nejkrvavější bitvou 1. světové války byla bitva u Verdunu, kde zemřelo více jak milion vojáků, a právě proto získala označení Verdunský mlýnek na maso. V únoru 1916 se zde střetla německá a francouzská vojska v čele s německým generálem Falkenhaynem a francouzským maršálem Pétainem. Německo vidělo ohromnou příležitost v dobytí Verdunu a domnívalo se, že by to mohlo být prvním krůčkem k vítězství ve válce. Francouzi se ale nevzdali a v prosinci 1916 se jim podařilo jejich symbol ubránit.

Magické datum 11.11.1918 v 11:00 přineslo na všech frontách klid a příměří. V železničním vagonu časně z rána bylo totiž podepsáno příměří mezi Německem a Francií. Pro Německo byla tato smlouva značně nevýhodná. Ztratili rozsáhlá území a kolonie, stanovila se přísná vojenská omezení a Německo také muselo zaplatit obrovské reparace.

Staré monarchie, jako Rakousko-Uhersko nebo Rusko, se rozpadly a začaly vznikat státy nové, jako například Československo, které vzniklo 28.10.1918 v čele s T. G. Masarykem.

Výsledkem 1. světové války bylo zcela nové rozložení států jak v Evropě, tak i ve světě. Jako vzpomínku na tento okamžik vydala Česká mincovna speciální edici 3 zlatých mincí, které vyobrazují válečné bitvy jak na moři, souši, tak i ve vzduchu.

 

Zlatá mince s vyobrazením ukončení 1 světové války na souši

Zlatá mince s vyobrazením ukončení 1 světové války na souši

Zlatá mince s vyobrazením ukončení 1 světové války na moři

Zlatá mince s vyobrazením ukončení 1 světové války na moři

Zlatá mince s vyobrazením ukončení 1 světové války ve vzduchu

Zlatá mince s vyobrazením ukončení 1 světové války ve vzduchu

S oslavami konce první světové války zazněly taktéž slova Ferdinanda Focha, vrchního velitele vojsk Dohody: „Toto není mír. Toto je příměří na dvacet let,“ která pronesl při podpisu mírové smlouvy mezi vítěznou Dohodou a poraženými Ústředními mocnostmi. Ve stínu druhé světové války bychom válku první – velkou, neměli zapomínat.

Share this Post