Washingtonská deklarace
Druhá polovina 1. světové války přinesla mnoho převratných událostí. Zemřel habsburský císař František Josef I., padl carský režim v Rusku a snahy o samostatnost Čechů a Slováků začaly nabírat na obrátkách.
Exilová vláda v čele s Tomášem Garriguem Masarykem bojovala za svůj sen o osamostatnění a snažila se přivést západní státy na svou stranu, aby podpořily vznik Československa. To vše vyústilo sepsáním Washingtonské deklarace, oficiálním názvem “Prohlášení nezávislosti československého národa”.
Washingtonskou deklaraci sepsal T. G. Masaryk spolu se zahraničním odbojem Čechů a Slováků ve Spojených státech. Deklarace byla vytvořena jako reakce na návrh Karla I., který usiloval o federalizaci Rakouska v rámci Rakousko – uherské monarchie.
Deklarace obsahovala požadavky na úplnou samostatnost Čechů a Slováků a jejich spojení do jednotného nezávislého státu. Dále projevovala nesouhlas s autonomií v rámci Rakouska, nastiňovala státní systém budoucího Československa nebo například popisovala principy občanských práv a svobod.
Dne 18.10.1918, v hlavním městě Washington D.C., byla přijata Washingtonská deklarace americkou vládou a prezidentem Woodrowem Wilsonem.
Deklaraci uzavírá následující heslo: “Mocnosti temnoty sloužily vítězství světla – vytoužený věk lidstva vzchází. Věříme v demokracii – věříme ve svobodu – a ve svobodu vždy větší a větší.”
V roce 2018 slavíme 100. výročí od přijetí Washingtonské deklarace a následného prohlášení samostatnosti Československa. K této události Česká mincovna vydala Stříbrné mince, na kterých je vyobrazen americký Kapitol spolu s českým lvem, a budou nám tak připomínat významné výročí přijetí Washingtonské deklarace s nadcházejícím pocitem svobody.
Česká mincovna také vydává zlatou půluncovou medaili s tématikou Washingtonské deklarace a dukát patřící do pětidílné série Vznik ČSR, jež taktéž znázorňuje akt Washingtonská deklarace.
Předlohu pamětní medaile Přijetí Washingtonské deklarace vytvořit akademický sochař Zbyněk Fojtů. Na averzní straně medaile věrně ztvárnil významné osobnosti spojené s deklarací – Edvarda Beneše, M. R. Štefánika a T. G. Masaryka společně s opisem PROHLÁŠENÍ NEZÁVISLOSTI ČESKOSLOVENSKÉHO NÁRODA.
Autorem minisérie zlatých dukátů je talentovaný medailér Jiří Hanuš. Na averzní straně dukátu Vznik ČSR – Washingtonská deklarace vyobrazil habsburský znak, který metaforicky přepisuje reverzní strana dukátu, na které je vyobrazen obvodový dekor historické deklarace a hrubý obrys budoucího Československa.