Lednicko-valtický areál
Lednicko-valtický areál
Lednicko-valtický areál je krajinný celek, který se rozléhá na ploše o rozměru 283,09 km². Toto území bylo v průběhu 18. a 19. století upraveno knížecím rodem Lichtenštejnů do podoby přírodního parku a obsahuje několik kulturních, přírodních i národních památek.
Jedná se o nejrozsáhlejší cíleně upravenou krajinu na světě. V roce 1996 byl zapsán na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO.
Na tomto území se nachází zámky Lednice a Valtice a mimo to také další zajímavé stavby jako:
- Janův hrad
- Kaple sv. Huberta
- Kolonáda na Rajstně
- Lovecký zámeček
- Zámeček Lány
- Zámeček Pohansko
- a mnoho dalších
Zámek Lednice
Areál, který v minulosti patřil rodu Lichtenštejnů má dvě zásadní dominanty. Je to Valtický zámek, který byl jejich hlavním sídlem a také zámek Lednice, který sloužil jako sídlo letní.
V areálu Lednického zámku se rozprostírá rozlehlý park, jehož dominantou je Minaret stojící na břehu rybníka, ale také Janův hrad, který byl postaven jako umělá zřícenina.
Janův hrad
Mimo to se v Lednicko-valtickém areálu nachází také několik národních přírodních rezervací (NPR), přírodních památek (PP) a národních přírodních památek (NPP) jako:
- NPP Rendez-vous
- NPR Lednické rybníky
- PP Kamenice u Hlohovce
- PR Františkův rybník
- a mnoho dalších
Na platinové uncové minci UNESCO je vyobrazeno hned několik dominant Lednicko-valtického areálu.
Platina jako mincovní kov
Platina je vzácný a mimořádně tvrdý kov. Ačkoliv je velmi hodnotná, její zpracování je obtížné, a proto ji mnoho světových výrobců mincí opomíjí.
Česká mincovna přijala platinu jako výzvu a vytvořila tuto unikátní minci, která patří do série věnované českým památkám zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO.
Platinová mince Lednicko-valtický areál
Přečtěte si více o platině a jejím zpracování v mincovnictví.