Národní hrdina Alois Rašín

Alois Rašín

Alois Rašín

 

 

Alois Rašín byl český a československý politik a ekonom, první československý ministr financí a funkcionář Československé národní demokracie. Zemřel šest týdnů po atentátu, který na něj spáchal mladý anarchokomunista v roce 1923.

 

 

 

Alois Rašín se narodil dne 18. října 1867 do rolnické rodiny jako deváté dítě. Vynikal mezi svými sourozenci svou bystrostí, takže jej rodina poslala studovat na gymnázium a později také na Lékařkou fakultu Univerzity Karlovy. Odtud však později odešel kvůli zdravotním komplikacím a započal svá studia na Právnické fakultě.

Již během svých studií byl politicky a ekonomicky činný. Po dokončení vysoké školy například napsal knížečku České státní právo, za kterou byl stíhán rakouskými úřady.

V procesu s Omladinou (skupina, která prosazovala hlasovací právo a větší národnostní práva Čechů v Rakousku-Uhersku) v roce 1984 byl odsouzen na dva roky žaláře a byl mu odebrán titul doktora práv. O dva roky později byl amnestován a titul mu byl navrácen.

Do žaláře se však během života ještě vrátil. Po vypuknutí 1. světové války se aktivně zapojil do odboje jako člen Maffie a roku 1915 byl zatčen a v procesu s Karlem Kramářem, Vincencem Červinkou a Josefem Zamazalem byl odsouzen k trestu smrti za velezradu. Nástup císaře Karla I. na rakousko-uherský trůn přinesl také jeho snahu o dialog s opozicí. Díky tomu byl Rašínovi trest smrti zmírněn na 10 let těžkého žaláře a následně byl amnestován, ačkoliv Rašín sám nikdy o amnestii nepožádal. Již během procesu se stal pro českou veřejnost národním hrdinou.

Po návratu ze žaláře mu byl již podruhé navrácen doktorský titul a Rašín se opět stal aktivně činným v politickém dění. Podílel se na vzniku České státoprávní demokracie a stal se členem předsednictva Národního výboru.

28. října 1918 spolu s Antonínem Švehlou, Jiřím Stříbrným, Františkem Soukupem a Vavrem Šrobárem vyhlásil samostatný stát a právě on je autorem Zákona o zřízení samostatného státu československého.

V Kramářově vládě zastupoval post ministra financí a byl považován za budovatele státu a stabilizátora rozvrácených poválečných státních financí. Právě on prosadil československou měnovou reformu v roce 1919.

Alois Rašín na dvacetikorunové bankovce

Alois Rašín na dvacetikorunové bankovce

5. ledna 1923 byl ráno u svého domu v Žitné ulici v Praze střelen do zad anarchistickým komunistou Josefem Šoupalem. K tomuto činu vedlo mladého radikála jeho levicové přesvědčení a touha “ustanovit lepší a spravedlivější společnost bez kapitalismu a vykořisťování”. Alois Rašín zemřel 18. ledna po těžké infekci mozkomíšního moku a bakteriální sněti.

Česká mincovna vyrazila na počest tohoto hrdiny zlatý dukát a stříbrnou medaili.

Zlatý dukát Národní hrdinové - Alois Rašín proof

Zlatý dukát Národní hrdinové – Alois Rašín proof

Na averzní straně je vyobrazen Alois Rašín, jehož podobizna vychází z prvorepublikové 20Kč bankovky, jeho jménem, datum narození i úmrtí a jeho životním krédem: “Pracovat a šetřit”.

Na reverzní straně je poté vyobrazen kolek, který byl nezbytný při měnové reformě, kotouček symbolizující minci a lipový list, který byl vyobrazen na bankovkách roku 1926. Text “Tvůrce československé měny” je tlumený matem, který má symbolizovat násilné přerušení Rašínovy práce. Grafický návrh vypracoval ak. soch. Jiří Dostál.

 

Ku příležitosti měnové odluky v roce 1919, vydává Česká národní banka oběžně dvacetikorunové mince, na kterých je vyobrazen Alois Rašín, Karel Engliš a Vilém Pospíšil.

Pokud toužíte po celé sadě dvacetikorunových mincí včetně emise z podzimu roku 2018, na kterých jsou vyobrazeni také T. G. Masaryk, Edvard Beneš a M. R. Štefánik, objednejte si na e-shopu České mincovny celou sadu šesti oběžných 20 Kč mincí.

Share this Post