Jules Verne a jeho fantaskní světy
Jules Gabriel Verne se narodil 8. února 1828 v západní Francii ve městě Nantes a zemřel 24. března 1905 v Amiens. Proslavil se především díky svým knihám, které ho zařadily mezi zakladatele vědeckofantastické literatury.
Dětství a dospívání
Jules Verne se narodil jako první z pěti dětí pařížského právníka Pierra Verna a Sophie Allote de la Fuÿe. Jeho matka pocházela z námořnické rodiny, což se v budoucnu podepsalo ve Vernových knihách.
Jules měl jednoho mladšího bratra Paula a sestry Annu, Mathildu a Marii. Byl velmi nadaným žákem a během studií získal několik ocenění.
Ve svých 11 letech se dle legendy nechal najmout na loď, která měla plout do Indie. Cílem jeho plavby měl být korálový náhrdelník, který chtěl dovézt své sestřenici. Rodiče jeho úmysl však včas odhalili a mladý Jules musel otci slíbit, že odteď bude cestovat pouze ve svých představách.
Aby vyplnil další otcovo přání, odešel roku 1847 studovat do Paříže práva. Zde se zamiloval do mladé Rose Herminie, které začal skládat básně. Jejich láska však nebyla naplněna, protože rodiče mladou dívku zaslíbili jinému chlapci a toho si také následně vzala. Od tohoto okamžiku se mladý Jules Verne upnul k psaní, kterým si vybíjel svoji neopětovanou lásku.
První kontakty s literaturou
O rok později se zcela přestěhoval do Paříže a jeho strýc Châteaubourg jej uvedl do zdejších literárních salónů. Jules začal psát divadelní hry, které byly uváděny od roku 1851 v divadle, ve kterém pracoval. Nedostával zde mzdu, odměnou mu bylo zpracování jeho her.
V tomtéž roce mu začaly vycházet krátké povídky v revué Musée des familles. Zlomovým rokem byl 1862, kdy se seznámil s vydavatelem Pierrem-Julesem Hetzelem, který vydal jeho dobrodružný román Pět neděl v balóně. Ten slavil takový úspěch, že ještě v tomtéž roce společně přistoupili ke smlouvě, která Verna zavazovala k vydání dvou svazků ročně po dobu dvaceti let.
Souhrnným název těchto svazků byl Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires), ve kterých za dobu jeho života vyšlo 54 titulů. Po jeho smrti sem přibylo ještě dalších osm titulů, které dokončil autorův syn Michel.
Ponorka Nautilus
Ponorka Nautilus je legendární podmořské plavidlo z Vernových románů Dvacet tisíc mil pod mořem (1870) a Tajuplný ostrov (1874).
Jules Verne popsal ponorku tak přesně, že by se dle tohoto popisu téměř mohly konstruovat dnešní stroje. Důkladně zde popisuje lodní šrouby poháněné elektromagnety, sodíkové bateriové články či zařízení na výrobu kyslíku elektrolýzou vody.
V tomto případě se nejedná o neopodstatněnou předpověď budoucnosti. Jules Verne byl neskonale zvídavý, zajímal se o technologický pokrok, na světové výstavě v Paříži roku 1867 pečlivě studoval podmořské plavidlo Plongeur i konfederační plavidlo Hunley, které provedlo první podvodní útok v historii.
Vzdušná loď Albatros
Vzdušná loď Albatros se objevila v románu Robur Dobyvatel, který vyšel v roce 1886. Česky tato kniha vyšla také pod názvem Vzducholodí kolem světa.
Albatros je letadlo poháněné elektřinou, které vypadá jako námořní loď. Toto podivuhodné letadlo se vznáší na principu helikoptéry, kterou v podstatě Verne v této knize předpověděl.
Albatros měl 37 svislých vrtulových os, na kterých byly umístěny vždy dvě protiběžné vrtule. To zajišťovalo stabilitu lodi – jinak by se otáčela kolem vlastní osy. Byla vyrobena ze speciálního lehkého, ale tvrzeného papíru, který byl tvrdší než ocel. Maximální rychlost vzducholodi byla 200 km za hodinu.
Ocelový parní slon
Ocelový slon poháněný parním strojem je dopravní prostředek v knize Zemí šelem (1880), která vyšla také pod názvy Nana Sahib nebo Ocelový olbřím.
Román vypráví napínavý příběh, který se odehrává v Indii roku 1867. Čtyři odvážní cestovatelé putují světem v dopravním prostředku, který byl původně vyroben jako hračka pro bohatého rádžu.
Obří kolos funguje jako lokomotiva, která za sebou táhne pojízdné obytné bungalovy a je schopný také plavat ve vodě. Společně s vzducholodí Albatros a ponorkou Nautilus je ocelový slov považován za nejfantastičtější vynález v celém díle Julese Verna.
Měsíční dělo Kolumbiad
Dělo Kolumbiad bylo využito v románu Ze Země na Měsíc (1865) k vystřelení tří přátel, jež se rozhodli překonat zemskou tíži a pokořit vzdálenost mezi Zemí a Měsícem.
Délka děla je 270 metrů, ráže 2,7 metru, síla stěn zhruba 1,8 metru a jeho váha je zhruba 60 000 tun. Dělo bylo zakopáno kolmo do země na Floridě a při startu výpravy bylo možné pozorovat plamen zážehu až do vzdálenosti 160 km.
Zajímavostí je, že o sto let později od vydání knihy se uskutečnil první skutečný let do vesmíru z mysu Canaveral, který je jen 250 km vzdálený od smyšleného Vernova díla. Mise Apollo mají mimo to i společný počet členů posádky, název velitelského modulu Apollo 11 byl Columbia, ke korekci dráhy letu využili románoví hrdinové i ti skuteční raketové střely a měsíční střela i Apollo přistály do oceánu.
Jeden z prvních výtisků románu Ze Země na Měsíc v roce 2008 vynesl modul Jules Verne, který zásoboval Mezinárodní kosmickou stanici.
Česká mincovna oslavuje v roce 2018 výročí 190 let od narození Julese Verna sběratelskou emisí Fantastický svět podle Julese Verna, ke které vytvořil návrhy Asamat Baltaev. Obsahuje tyto stříbrné mince:
- ponorka Nautilus (Dvacet tisíc mil pod mořem)
- vzdušná loď Albatros (Robur Dobyvatel)
- ocelový parní slon (Zemí šelem)
- měsíční dělo Columbiad (Ze Země na Měsíc)
- a také sběratelskou etui