SEMAFOR pro nadaci Euronisa

Co mají společného divadlo Semafor a nadace Euronisa?

Medaile právě ze série Semafor jsme na začátku října darovali na benefiční aukci umění, kterou nadace Euronisa pořádá. Letos se uskuteční už 25. ročník, a to v sobotu 20. listopadu od 14 hodin v Oblastní galerii Liberec. V dražbě bude celkem 180 děl darovaných předními výtvarníky a mezi nimi i sada České Mincovny Semafor. Tu pro nás vytvořil skvělý výtvarník Martin Dašek.

A proč jsme vybrali právě Semafor?

Je to jeden z letošních limitovaných nákladů, který jsme vydali k příležitosti neuvěřitelných 90. narozenin Jiřího Suchého, spoluzakladatele Semaforu. Na medailích a mincích České mincovny je totiž místo nejen pro historické okamžiky, ale i významné osobnosti. A těmi lidé kolem Semaforu bezesporu byli a jsou.

To ostatně dokázali i při své návštěvě v mincovně. Jiří Suchý s Jitkou Molavcovou k nám přijeli symbolicky vyrazit první medaili ze semaforské minisérie. Bylo to v době lockdownu, divadla zavřená a kultura omezená.  Návštěvu si oba ohromně užívali a bylo vidět, jak jim tehdejší dlouhý divadelní půst nedělá dobře. Přímo u lisu dokonce zazpívali písničku připravenou na zářijovou oslavu.

Pojďme se na medaile Semafor podívat trochu blíž, stojí to za to.

Série obsahuje celkem tři medaile, zlaté a stříbrné, v limitovaném nákladu 200 a 500 kusů. Na první z medailí výtvarník Martin Dašek vyobrazil nerozlučné autorské duo, které u zrodu divadla Semafor stálo. Oba muži – Jiří Suchý a Jiří Šlitr sdíleli lásku k umění, hudbě a chytrý humor. Právě tahle kombinace Semafor nejen přivedla na svět, ale udělala z něj pojem, který zná skoro každý Čech.

I na druhé medaili najdeme letošního jubilanta, Jiřího Suchého. Ale není tam sám, společnost mu dělá jeho herecká partnerka Jitka Molavcová. Tu bude řada z vás znát i jako skvělou zpěvačku, její dívčí soprán je jako stvořený pro francouzštinu. Kromě toho je Jitka Molavcová bavička, moderátorka a skvěle hraje na celou řadu hudebních nástrojů. Není divu, že její souznění s Jiřím Suchým trvá už padesát let.

Třetí medaili jsme vydali přímo k datu narozenin pana Suchého – 1. října 2021 a je poctou samotnému oslavenci. Jeho jméno zná celý národ, ale jen málokdo si uvědomuje, jak dalece Jiří Suchý českou kulturu opravdu ovlivnil. Principál divadla Semafor je umělec mnoha řemesel, který celý život tvořil a bavil lidi, a nepřestává s tím ani po devadesátce.

Z každé prodané zlaté medaile věnujeme divadlu Semafor 500 korun, ze stříbrných pak 200 korun.

Připravili jsme sadu tří zlatých a stříbrných medailí v limitovaném nákladu 500 a 200 kusů číslovaných na hraně. Zájemci si na ně mohou pořídit i tematickou dřevěnou etui.

Share this Post