Chytrá investice do jisté komodity. Do zlata.

Enormní zájem o investiční jistotu a prostředek pro uchování hodnoty v podobě mincí z drahých kovů vyhnal loňské tržby podniku Česká mincovna v Jablonci nad Nisou nad 1,7 miliardy korun. Meziroční nárůst přesáhl v tomto ukazateli 50 procent.

Po zlatě panoval v první polovině loňského roku doslova hlad. Nejistá doba, ovlivněná vznikem pandemie, si žádala investiční jistoty. Zlato je zajímavou alternativou při zhodnocování úspor. Odborníci a ekonomové radí, že zhruba pětinu úspor by lidé měli mít uloženu v této komoditě. Ne všichni ale disponují dostatkem finančních prostředků najednou a přesto by svůj zlatý poklad rádi měli. Jednou z možností je střádat na něj přímo výrobce.

Zlaté spoření v popředí zájmu

Na podzim 2017 představila Česká mincovna produkt Zlaté spoření. Od této doby zaznamenává stále rostoucí zájem mezi zákazníky.

Založte si Zlaté spoření na www.zlaty-zivot.cz, zadejte akční kód KNIHA a získáte od nás 500 korun do začátku. Váš kód je platný do 31. 12. 2021.

„V současné době evidujeme více než 4500 klientů, kteří si Zlaté spoření založili. Nejčastější kombinací je spoření 1000 korun měsíčně na dobu pěti let a jako produkt, na který si zájemci spoří, přesvědčivě vede investiční zlatá mince Český lev,” líčí Jaroslav Černý z marketingu.

Jde o druh postupného střádání, které si může dovolit opravdu každý. Pravidelné měsíční platby, které si zájemce nastaví podle vlastních možností, se na jeho účtu mincovny průběžně mění ve zlaté mince nebo cihly.

„Naspořené zlato, na rozdíl od virtuálních jedniček a nul na bankovním kontě, existuje fyzicky – můžete si na něj sáhnout, odnést si ho domů, uložit v trezoru České mincovny, uchovat pro budoucí generace nebo ho se ziskem odprodat,” vysvětluje obchodní ředitel Aleš Brix.

Výhodou je, že na rozdíl od tradičních peněz zlato odolává znehodnocení úspor vlivem inflace. Nákup investičního zlata i jeho prodej jsou navíc osvobozeny od zdanění.

Zmíněný Český lev je vůbec úplně první ryze investiční mince, kterou mincovna představila. Stalo se tak před čtyřmi lety. Mince se symbolem české státnosti splňují standardy bullion coins, které jsou univerzálně akceptovány na celém světě. Pestrá produktová řada čítá 39 položek v ceně od jednotek po stovky tisíc korun. „Investorům imponuje atraktivní cenou, snadnou obchodovatelností podpořenou zpětným výkupem i silným českým motivem,” podotýká Brix.


Cihla nebo mince: Co zvolit?

Záleží především na vás, jaké zpracování je vám bližší. Nicméně určitá vodítka výběru mohou v rozhodování pomoci, pokud váháte. Slitky ve tvaru cihel nabízí nejvýhodnější cenu za jeden gram, jsou ale stoprocentně závislé na výkyvech ceny zlata na burze. Mince jsou jejich oblíbenou alternativou, dělí se na investiční a pamětní. Z hlediska praktičnosti a následného možného vyššího zhodnocení lze vyzdvihnout právě mince, které v sobě nesou „příběh“, jsou limitované co do počtu kusů a mají uměleckou hodnotu v podobě ztvárnění autorem. V případě vyprodání mince s daným motivem se její cena zvýší o to víc. Za investici lze přitom považovat i originální mince, které se pořizují například jako dárky k narození dítěte či svatbě.

Postupné střádání si může dovolit každý

Nejprve si zvolíte formu: buď můžete každý měsíc spořit konkrétní částku, nebo peníze spořit pro koupi konkrétního produktu. Česká mincovna nabízí spoření již od 500 Kč měsíčně. Určíte si výši finančního obnosu, který budete chtít měsíčně spořit a stanovíte si dobu spoření a den v měsíci, kdy budete na své konto zasílat pravidelnou platbu. Po potvrzení už pak jen stačí, abyste si zkontrolovali všechny nastavené parametry spoření, které poté schválíte. Pak už vám zbyde jen potvrdit online smlouvu a složit vratnou jistinu. Jak jednoduché! Vše z pohodlí svého křesla. Nikam nemusíte chodit, objednáte diskrétně prostřednictvím webových stránek České mincovny. A vše je bez skrytých poplatků.

A jeden bonus získáte navíc. „Zlato koupené v České mincovně si můžete bezpečně nechat zdarma uložené v našich trezorech, pokud máte aktivní Zlaté spoření,“ upozorňuje mluvčí České mincovny Lenka Klimentová.

Share this Post