Pocta bezejmenným hrdinům, dostali medaili Děkujeme

Český červený kříž (ČČK) ocenil sto třicet lidí medailemi Děkujeme za jejich pomoc při epidemii covidu-19 na jaře letošního roku. Vyznamenané vybrali zástupci ČČK a České mincovny z návrhů, které jim zasílala veřejnost od května do července. „Devět lidí získalo zlatou medaili, 21 obdrželo stříbrnou a zbytek mosaznou,“ řekl prezident ČČK Marek Jukl. Ocenění převzali v neděli 13. září při plavbě na parníku po Vltavě v centru Prahy. 

Reverzní strana stříbrné medaile Děkujeme
Averzní strana stříbrné medaile Děkujeme

„Je nám nesmírnou ctí být partnerem červenému kříži nejen při tomto projektu. Práce dobrovolníků je stále nedoceněná a rádi bychom založili tradici každoročního děkování těm, kteří pomáhají ostatním, aniž by přemýšleli o své odměně. Ať jde o dárce krve, pečovatele o potřebné a přestárlé či dobrovolníky v řadách červeného kříže a další úžasné lidi se srdcem na dlani,” okomentovala celý projekt Florence mluvčí České mincovny Lenka Klimentová.

Držitelkou zlaté medaile je například zdravotní sestra Tereza Bártová, která na jaře vypomáhala u pacientů s covidem-19 ve stanovém městečku v Praze Troji pro lidi bez domova, nebo vývojář 3D tiskáren Josef Průša, který na vlastní náklady vyrobil desetitisíce ochranných štítů. Medaili dostali i profesor Jaroslav Beran z Technické univerzity v Liberci, který vytvořil nový laboratorní stroj na výrobu nanovláken pro potřeby roušek a filtrů.

 „Mezi vyznamenanými najdeme jak dobrovolníky, kteří šili roušky, pomáhali v domovech pro seniory, zapojili se aktivně do pomoci Českého červeného kříže, vyráběli obličejové štíty a podobně, tak i profesionály, kteří třeba organizovali karanténní opatření na Litovelsku a Uničovsku, organizovali pomoc občanům jako zástupci samosprávy a řadu dalších lidí, kteří nehleděli na čas a námahu a rozhodli se pomáhat nad rámec svých povinností. Těm všem má být medaile Děkujeme poděkováním i památkou,“ uvedl Jukl.

Medaile podle návrhu výtvarníka Martina Daška vyrobila a věnovala Českému červenému kříži Česká mincovna, a. s. Na líci mají slovo „Děkujeme“ v několika světových jazycích. Na rubu je portrét patronky moderního ošetřovatelství Florence Nightingalové, od jejíhož narození letos uplynulo 200 let, a symbol Červeného kříže.

Slavnostní předávání příspěvku pro Český červený kříž

Celý projekt Florence má ale širší rozsah. Medaile Děkujeme nabízí Česká mincovna ve své prodejní síti a z každé prodané mosazné věnuje ČČK 50 korun, ze stříbrné 200 korun a ze zlaté medaile 500 korun s tím, že čtvrtinu výtěžku Český červený kříž přepošle Mezinárodnímu hnutí ČK&ČP na podporu jejich humanitárních aktivit.

Kolik to bude za letošní rok peněz, se zjistí z účetní uzávěrky na konci roku. V polovině září to již byly desítky tisíc korun. „Prostřednictvím přímého odkazu z našeho e-shopu na dárcovskou stránku ČČK, mu mohou lidé ještě dále přispět,“ poznamenala Klimentová s tím, že dalších 220 tisíc korun pro Červený kříž putuje z prodeje Sad oběžných mincí 2020 Olympijské hry v Tokiu a ME ve fotbale: „Oba sportovní podniky se nekonaly právě kvůli koronaviru. Český červený kříž obdrží z výtěžku 170 000 korun. Pro Slovenský červený kříž máme připravený symbolický šek na 2000 euro.“ 

Share this Post