Unikátní investiční mince nese název Orel

Zlatá uncová mince „Orel“
Zlatá uncová mince „Orel“

Uncová zlatá mince „Orel“ (slovensky „Orol“) je první ražbou svého druhu, která je určena na slovenský trh.

Sběratelská varianta investiční mince je uložená do speciálního balení a je číslovaná. Její emisní náklad činí pouze 100 kusů.

Zahraniční investiční mince bývají častokrát věnované silným národním symbolům.

Slovenské investiční minci dominuje Orel. Je to symbol, který slovenští básníci považovali za spřízněnou duši slovenského národa. Ľudovít Štúr zvolil pro kulturní přílohu Slovenských národních novin název „Orol tatránski“ (podle dnešního pravopisu Orol tatranský). Orel představuje ve slovenské kultuře a dějinách symbol síly, vítězství, svobody a vznešenosti, ale také vzkříšení a nového života. Je představitelem nebeského království a odkazuje na slovenskou náboženskou tradici.

Reverzní straně investiční mince dominuje Orel skalní jako pán Tater. V pozadí za ním se tyčí velkolepý Kriváň. Averzní strana je posetá ornamenty čičmanského vzoru jako unikátního doplňku slovenské architektury.

Tuto unikátní minci vydává Česká mincovna, které poskytl licenci na vydání investiční mince tichomořský ostrov Niue. Proto jsou na averzní straně další nevyhnutelné atributy – jméno a portrét britské královny Alžběty II., označení nominální hodnoty 50 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020. Přepracovaný reliéf je dílem medailéra MgA. Martina Daška.

Kromě uncové zlaté mince emituje Česká mincovna i další varianty mince „Orel“ s menšími či většími hmotnostmi. Sběratelé i investoři tak dokáží lépe regulovat, kolik prostředků uloží do drahého kovu. Výhodou těchto investicí je, že zlaté investiční mince jsou osvobozeny od DPH.

Česká mincovna má s výrobou tzv. Bullion coins, jak se běžně označují investiční mince, bohaté zkušenosti.

Od roku 2017 razí zlaté a stříbrné mince „Český lev“, které si oblíbili investoři nejen v České republice a na Slovensku, ale také v Maďarsku, v Německu, v Číně, v Hongkongu, v Jižní Koreji, v Kanadě nebo ve Spojených státech amerických. Do své nabídky si je vyžádal i největší online distributor drahých kovů na světě. Jedním z důvodů, proč se investiční mince České mincovny tak rychle zařadily mezi slavné světové unikáty (jakými jsou například rakouský Wiener Philharmoniker, kanadský Maple Leaf, jihoafrický Krugerrand, americký Eagle, čínská Panda anebo australský Kangaroo), je jejich nízký emisní náklad. Zatímco investiční mince zahraničních mincoven jsou raženy v milionech kusů, emisní limit mincí ražených v České republice se počítá na stovky či tisíce. To zvyšuje potenciál zhodnocení investice a přidává jí sběratelský rozměr. Díky uměleckému zpracování potom mince výborně poslouží i jako originální a hodnotný dárek – k promoci, ke svatbě, k narození dítěte nebo jen tak pro radost.

Investiční mince „Orel“
Investiční mince „Orel“
Share this Post