Mincovna je hrdým partnerem Ceny Michala Velíška

Stačí jedna vteřina a změní se vám celý život. Stačí jeden člověk na blízku a vše může být jinak… Cena Michala Velíška je ocenění odvahy, slušnosti a rozhodnosti lidí kolem nás. Již několik let je partnerem při udělování cen i Česká mincovna, která razí speciální stříbrné medaile.

Cenu Michala Velíška za statečnost při záchraně života na začátku listopadu obdržel sedmnáctiletý Václav Parlásek, který letos v únoru pomohl motorkáři po vážné dopravní nehodě. Podle lékařů mladík svou duchapřítomností a precizním poskytnutím první pomoci muži zachránil život. Cena byla udělena na slavnostním ceremoniálu v rezidenci pražského primátora na Mariánském náměstí. Porota vybrala tři finalisty z více než 80 nominací, držitele ceny znovu zvolila veřejnost hlasováním na webu.

Dalším finalistou se stal Antonín Červenák, který loni v listopadu v Mikulově zachránil seniora před útokem psa. Třetím finalistou byl Miroslav Fenik, který loni v prosinci zachránil svou ženu a syna z hořícího rodinného domu. K tragédii došlo loni v prosinci v rodinném domě v obci Ohrazenice na Příbramsku. Dvaatřicetiletý Fenik rodinu zachránil, ale sám v hořícím domě zemřel.

Všichni finalisté obdrželi stříbrné pamětní mince od České mincovny. Hlavní cenou, kterou Nadace ADRA a televize Nova udělily letos pošestnácté, je pak plastika anděla. Organizátoři letos udělili také speciální cenu „za nelhostejnost“. Porota i letos zvlášť ocenila také nominované děti do 15 let. V primátorské rezidenci jim jako upomínku na jejich duchapřítomný čin předala mluvčí České mincovny Lenka Klimentová medaili Děkujeme.

Cena nesoucí jméno Michala Velíška je určena těm, kteří pomohli zachránit život druhého člověka. Nesmí jít o profesionály, záchranáře, hasiče, vojáky či lékaře.

Share this Post