Původ vánoční koledy Tichá noc

Patří jim celý prosinec. Zaplňují nákupní centra, broukáme si je v hlavě a křičí na nás z reklamních spotů. O čem je tu řeč? Přeci o vánočních koledách! Znáte původ té nejznámější a světově nejrozšířenější?

Tichá noc, německy Stille Nacht, je jedna z nejznámějších vánočních koled na celém světě. A jak už to tak bývá, i k této písni se váže zajímavý příběh o jejím vzniku.

Originální notový zápis vánoční koledy Tichá noc

Originální notový zápis vánoční koledy Tichá noc

Bylo nebylo jedno rakouské městečko Oberndorf nedaleko Salzburgu. Psal se rok 1816, když se kaplan a básník Joseph Mohr rozhodl napsat vánoční báseň Stille Nacht! Heilige Nacht! (Tichá noc, svatá noc). Na Vánoce roku 1818 v kostele sv. Mikuláše prokousaly myši měchy varhan a půlnoční mše na Štědrý večer tak byla ohrožena. Joseph Mohr si však vzpomněl na svoji báseň a požádal místního varhaníka Franze Grubera o zhudebnění této písně. 24. prosince 1818 za pouhého doprovodu kytary tak poprvé zazněla tato vánoční píseň a odstartovala svou světovou štaci.

Zajímavosti

Píseň Tichá noc symbolizovala po staletí víru v lepší časy. Nebyla složena jako náhrada za liturgické písně, avšak měla sloužit pouze pro spojení lidu bez ohledu na původ, věk či náboženské vyznání. Od roku 1818 už byla píseň Tichá noc přeložena do více jak 300 jazyků a zpívá se i v zemích, kde se křesťanské Vánoce ani neslaví.

V průběhu šíření a popularizace písně Tichá noc docházelo k šíření informací, že autorem písně je Johann Michael Heydn, nebo dokonce Amadeus Mozart. Postupem času byli autoři objasněni a sláva byla připsána Josephovi Mohrovi. Celosvětového proslavení této písně se však už autor nedožil.

V rakouském Oberndorfu má píseň Tichá noc i svůj památník, kde se každoročně schází tisíce lidí z celého světa. Na Štědrý den památník obklopí davy návštěvníků a všichni společně zpívají Tichou noc ve svém rodném jazyce. Tato vánoční koleda se vryla do rakouské kultury natolik, že se v roce 2015 stala nehmotnou národní památkou na seznamu dědictví UNESCO.

Kaple v Obendorfu, kde poprvé zazněla koleda Tichá noc

Kaple v Oberndorfu, kde poprvé zazněla koleda Tichá noc

Ten pravý vánoční hit se z písně stal teprve když se z Rakouska začala šířit přes zbytek Evropy až do Spojených států. Jako první ji zpopularizoval Bing Crosby. Jeho vánoční deska spolu s touto koledou se stala po dlouhou dobu jednou z nejprodávanějších desek, přičemž se jí celkem prodalo okolo sedmi milionů kusů. V dnešní době se tato píseň stala předlohou pro mnoho předních zpěváků v pop music i rocku. Mezi nejoblíbenější interprety zpívající Tichou noc patří např. Elvis Presley.

A právě v letošním, osmičkovém, roce si také připomínáme vznik této krásné koledy. Je to přesně 200 let od zaznění prvních tónů písně Tichá noc. Česká mincovna proto vydala speciální vánoční minci oslavující tuto krásnou a dnes už zlidovělou koledu, která dodnes navozuje dokonalé kouzlo Vánoc.

Stříbrná medaile Vánoční koleda - Tichá noc

Stříbrná medaile Vánoční koleda – Tichá noc

Share this Post