Co je pamětní medaile

Pamětní medaile je podobná pamětní minci, ale nemá nominální hodnotu a neslouží jako legální platidlo. Pamětní mince je ražena především na památku významných událostí a osobností či v upomínku důležitých životních milníků jako je narození, svatba nebo promoce.

Pamětní medaile se vydávají pravidelně a mezi sběrateli jsou nejoblíbenější, protože se na nich objevuje mnoho zajímavých témat. Na líci pamětní medaile jsou nejčastěji vyobrazeny osoby nebo celé skupiny osob a na rubu je často obrazově ztvárněné téma dané medaile.

Hodnota pamětních medailí

Medaile nabývají svojí hodnotu způsobem zpracování, v uměleckém provedení a v množství kusů, které je vydáno. Časem se zhodnocují, pokud jsou zachované v dobrém stavu, vyobrazují oblíbené téma a jsou vzácné.

Historie

První medaile byly vyraženy již v obodbí antiky (8. století př. n. l. až 7. století). Měly za úkol reprezentovat a ukládaly se k památečním účelům. Říkalo se jim medailony.

První pamětní medaili ve smyslu, který známe nyní, vytvořil rytec Pisanell a vyobrazil na ní Byzantského císaře Jana VIII. Palailogose.

Přečtěte si také, co je pamětní mince nebo jaký je rozdíl mezi pamětní medailí a mincí.

Share this Post