Petra Kvitová

Petra Kvitová je v současnosti nejslavnější českou tenistkou. Rodačka ze Slezska se do českého profesionálního tenisu dostala jako šestnáctiletá v roce 2006 a již v roce 2011 se nacházela na 2. místě v žebříčku WTA ve dvouhře. Jejím největším úspěchem je vítězství ve Wimbledonu v roce 2011.

Petra Kvitová

Petra Kvitová

Kariéra

Petra se narodila v obci Bílovec v Moravskoslezském kraji a tenisu se věnovala od dětství. Nejdříve v klubu TJ Fulnek, kde ji vedl její otec Jiří Kvita a později se stala reprezentantkou klubu TK Agrofert Prostějov, jehož čestnou členkou je doposud.

Roli trenéra v roce 2008 převzal David Kotyza a jejich spolupráce trvala až do roku 2016. Mimo to Petra využívala i služeb dalších kondičních trenérů a fyzioterapeutů z Česka, Slovenska a Německa.

Její cesta na vrchol byla poměrně rychlá, dle Martiny Navrátilové (která je Petřiným idolem) možná až příliš rychlá, což působilo velmi negativně na psychiku tenistky. V jejím týmu nesměli tedy chybět i psychologové, kteří ji pomohli se vyrovnat s úspěchy a slávou.

2006

V roce 2006 se Petra předvedla na juniorské soutěži a právem si vysloužila titul „talent roku“. O dva roky později se pak dostala do první padesátky světového žebříčku a na turnaji v Memphisu porazila bývalou světovou jedničku Venus Williamsovou, čímž poprvé zdolala hráčku první světové desítky.

2010

Postup v žebříčku o 33 míst si zajistila ve Wimbledonu v roce 2010, kde poprvé v kariéře postoupila až do semifinále grandslamu. V semifinále pak ale podlehla světové jedničce Sereně Wiliamsové. Po několika neúspěšných zápasech se ji zadařilo na US Open a sezónu zakončila na 34. místě v žebříčku WTA.

2011

Do první dvacítky se posunula v roce 2011 po úspěchu na Australian Open a dva týdny na to vyhrála první zápas v kategorii Premier a stala se 14. nejlepší hráčkou světa. V říjnu téhož roku se po mnoha úspěšných zápasech vyšvihla až na 2. místo, díky čemuž se stala první Češkou v Top 10 od roku 2007 (v té době tam figurovala Nicole Vaidišová). Úspěšný rok 2011 zakončila spolu s českým týmem výhrou FedCupu. Na nejslavnějším turnaji světa ve Wimbledonu postoupila až do finále, ve kterém dokázala zvítězit nad Ruskou Marií Šarapovovou a připsala si tak svůj první grandslamový titul.

2012

V roce 2012 se rozhodla startovat v Hopmanově poháru po boku Tomáše Berdycha a o něco později se jejím soutěžním partnerem pro Letní Olympijské hry stal Radek Štěpánek. Ten samý rok pak pomohla českému týmu opět do finále FedCupu. Po dílčích neúspěších zakončila sezonu s propadem na 8. místě a se ztrátou 5510 bodů.

2013

V roce 2013 dorovnala rekord Patty Schnyderové, když nastoupila do 36. třísetového duelu. Kvitová jich během jediného roku do vítězného konce dovedla 24, což byl nový rekord v ženském okruhu. Ten pak ještě o jednu výhru posunula výše díky turnaji v Istanbulu.

2014

Úspěchem roku 2014 byl především Wimbledon, kde ve druhém grandslamovém finále porazila svou soupeřku v zápase, který trval pouhých 55 minut, což bylo nejkratší wimbledonské finále po 31 letech a 5. nejkratší vůbec. V žebříčku se posunula opět o něco výše, na 4. místo.

2015

V roce 2015 si Petra udržela 16zápasovou neporazitelnost vůči ostatním Češkám, překročila jako třináctá tenistka hranici 20 milionů dolarů na odměnách, ale zároveň zaznamenala svůj nejhorší wimbledonský výsledek od roku 2009.

2016

Rok 2016 znamenal změnu trenéra a bohužel 16. května po necelých třech letech i opuštění Top 10. Petra se propadla na 12. místo světového žebříčku. Na návrat ale nečekala dlouho.

Petra v médiích

Soukromý život Petry Kvitové se stal předmětem zájmu médií roce 2013, když se rozešla s tenistou Adamem Pavláskem a jejím novým partnerem se ještě v tu samou sezonu stal Radek Štěpánek. Vztah, ale dlouho nevydržel. Rozešli se v dubnu následujícího roku.

Petra si za sezonu 2011 připsala největší finanční obnos ze všech tenistek okruhu WTA. Vydělala si tak částku jako žádný jiný český tenista před ní. V roce 2014 se pak z daňových důvodů rozhodla odstěhovat do Monaka, což se stalo velmi diskutovaným tématem v médiích. Nejostřeji se proti Petřinu rozhodnutí postavil tehdejší poslanec ČSSD Stanislav Huml.

V srpnu 2016 pak médii proběhla šokující zpráva přepadení, kdy neznámý lupič vtrhl k Petře do bytu a vážně ji pořezal ruku, ve které drží raketu. Petra podstoupila náročnou operaci a musela si dát od tenisu pauzu. V současné době je však už opět v pořádku a prohání soupeřky na tenisových dvorcích.

Slavná tenistka na minci – Petra Kvitová proof

Petra Kvitová se stala předlohou zlaté čtvrtuncové mince vydané Českou mincovnou. Tato sběratelská mince je součástí kolekce „České tenisové legendy“, kde najdete také Martinu Navrátilovou, Janu Novotnou, Jaroslava Drobného nebo Jana Kodeše.

 

Share this Post